Thursday, March 23, 2017
   
Text Size


Under 18 Mixed Championships 2011

This event will take place at Stanley I.B.C.

Front Street, Stanley, Co. Durham DH9 0NB

on Saturday & Sunday 8th & 9th October 2011

TEAMS

CHANNEL ISLANDS

Channel Islands

Singles

Ryan Videgrain

Pairs

Ryan Videgrain

Ross Davis

Triples

Lauren Batiste

Chris Staples

Connor Rabey

Fours

Lauren Batiste

Chris Staples

Connor Rabey

Ross Davis

ENGLAND

ENGLAND 1

Singles

Edward Elmore (City of Ely)

Pairs

Hayley MacDonald (York & Dist)

Alex Walton (St Neots & Dist)

Triples

Edward Elmore (City of Ely)

Matthew Ray (Hartlepool)

Connor Cinato (Desborough N’ton)

Fours

Hayley MacDonald (York & Dist)

Matthew Ray (Hartlepool)

Alex Walton (St Neots & Dist)

Connor Cinato (Desborough N’ton)

Reserve:  Rebecca Carter  (County Arts)

ENGLAND 2

Singles

B.J Byles  (Desborough M’head)

Pairs

Katherine Rednall (Ipswich & Dist))

Travis Mellor (Isle of Wight)

Triples

B.J Byles (Desborough M’head)

Chelsea Tomlin  (Boston)

Thomas Segolo (County Arts)

Fours

Katherine Rednall (Ipswich & Dist) Chelsea Tomlin  (Boston)

Thomas Segolo (County Arts)

Travis Mellor (Isle of Wight)

Reserve: Hollie Arundel (Selby)

IRELAND

IRELAND

Singles

Ryan Bell

Pairs

Jamie Watson

Ryan Bell

Triples

Chloe Watson

Courtney Meneilly

Stephen Coleman

Fours

Chloe Watson

Jamie Watson Courtney Meneilly

Stephen Coleman

SCOTLAND

SCOTLAND 1

Singles

Connor Milne  (Garioch)

Pairs

Gemma Forrester (Abbeyview)

Mark Radigan  (Blantyre)

Triples

Megan Grantham  (Midlothian)

Thomas Strachan (Coatbridge)

Connor Milne  (Garioch)

Fours

Megan Grantham (Midlothian)

Thomas Strachan (Coatbridge)

Gemma Forrester (Abbeyview)

Mark Radigan (Blantyre)

SCOTLAND 2

Singles

Jonathon Craigens (Lanarkshire)

Pairs

Rachel Magee  (West of Scotland)

Richard O’Malley (Dumbarton)

Triples

Shannon Murray (Fraserburgh)

Jason Banks  (Garioch)

Jonathon Craigens (Lanarkshire)

Fours

Shannon Murray (Fraserburgh)

Jason Banks  (Garioch)

Rachel Magee (West of Scotland)

Richard O’Malley (Dumbarton)

WALES

WALES 1

Singles

Joe Mower (Blaenau Gwent)

Pairs

Joe Mower  (Blaenau Gwent)

Jordan Davies  (Cynon Valley)

Triples

Jessica Berry  (Rhondda)

James Davies  (Newport)

Scott Loosemore (Ogwr)

Fours

Jessica Berry (Rhondda)

James Davies  (Newport)

Scott Loosemore (Ogwr)

Jordan Davies (Cynon Valley)

Reserve:  Gareth Bennett  (Cynon Valley)

WALES 2

Singles

Jake Phillips (Swansea)

Pairs

Bryony Thomas-Noy  (Islwyn)

Liam Bouse  (Islwyn)

Triples

Shane Hill  (Ogwr)

Jake Phillips  (Swansea)

Jarrad Jones  (Ogwr)

Fours

Shane Hill  (Ogwr)

Bryony Thomas-Noy  (Islwyn)

Liam Bouse  (Islwyn)

Jarred Jones  (Ogwr)

Reserve: Tom Jones  (Islwyn)

Under 18s Internationals – Pairs

1st Session 9.45a.m.

Date

Name

Set

1

Set

2

T

B

Rink

T

B

Set

2

Set

1

Name

Sat 8th Oct 2011

Pairs

Qtr Final

 

Bryony Thomas-Noy &

Liam Bouse

Wales 2


5

 

 

7

 

 

0

1

 

 

1

 

 

6

10

Hayley MacDonald &

Alex Walton

England 1

Sat 8th Oct 2011

Pairs

Qtr Final

Katherine Rednall &

Travis Mellor

England 2

14

 

 

11

2

 

 

 

 

7

6

 

Jamie Watson &

Ryan Bell

Ireland


Sat 8th Oct 2011

Pairs

Qtr Final

Joe Mower &

Jordan Davies

Wales 1

11

 

 

9

3

 

 

 

6

5

 

Gemma Forrester &

Mark Radigan

Scotland 1


Sat 8th Oct 2011

Pairs

Qtr Final

Ryan Videgrain

& Ross Davies

Channel Islands

9

 

 

6

4

 

 

 

6

7

 

Rachel Magee &

Richard O’Malley

Scotland 2


2nd Session 11.45a.m.

Date

Name

Set

1

Set

2

T

B

Rink

T

B

Set

2

Set

1

Name

Sat 8th Oct 2011

Semi-Final

Hayley MacDonald &

Alex Walton

England 1

3

 

 

5

5

 

 

 

9

15

 

Katherine Rednall &

Travis Mellor

England 2


Sat 8th Oct 2011

Semi-Final

Joe Mower &

Jordan Davies

Wales 1

13

 

 

13

6

 

 

 

4

4

 

Ryan Videgrain

& Ross Davies

Channel Islands


Sat 8th Oct 2011

Play Off

5th 8th

Place

Bryony Thomas-Noy &

Liam Bouse

Wales 2

7

 

 

11

 

 

0

7

 

 

1

 

 

6

13

 

Jamie Watson &

Ryan Bell

Ireland


Sat 8th Oct 2011

Play Off

5th 8th

Place

Gemma Forrester &

Mark Radigan

Scotland 1

12

 

 

16

8

 

 

 

9

3

 

Rachel Magee &

Richard O’Malley

Scotland 2


3rd Session 2.45p.m.

Date

Name

Set

1

Set

2

T

B

Rink

T

B

Set

2

Set

1

Name

Sat 8th Oct 2011

FINAL

Katherine Rednall &

Travis Mellor

England 2

 

 

6

 

 

1

 

4

 

 

 

9

7

 

Joe Mower &

Jordan Davies

Wales 1


Sat 8th Oct 2011

Play-Off

3rd & 4th

Place

Hayley MacDonald &

Alex Walton

England 1

 

 

11

 

 

11

 

3

 

 

 

5

5

 

Ryan Videgrain

& Ross Davies

Channel Islands


Sat 8th Oct 2011

Play-Off

5th & 6th

Place

Jamie Watson &

Ryan Bell

Ireland

 

 

9

 

 

5

0

1

 

 

1

 

 

7

6

 

Gemma Forrester &

Mark Radigan

Scotland 1


Sat 8th Oct 2011

Play Off

7th &  8th

Place

Bryony Thomas-Noy &

Liam Bouse

Wales 2

 

 

4

 

 

6

0

2

 

 

1

 

 

5

11

 

Rachel Magee &

Richard O’Malley

Scotland 2


 

Under 18s Internationals – Triples

1st Session 9.45 a.m.

Date

Name

Set

1

Set

2

T

B

Rink

T

B

Set

2

Set

1

Name

Sat 8th Oct 2011

Triples

Qtr Final

Shannon Murray

Jason Banks &

Jonathon Craigens

Scotland 2

 

 

 

5

 

 

 

7

 

0

 

5

 

 

 

1

 

 

 

 

3

 

6

 

Edward Elmore

Matthew Ray &

Connor Cinato

England 1


Sat 8th Oct 2011

Triples

Qtr Final

Lauren Batiste

Chris Staples &

Connor Rabey

Channel Islands

 

 

 

7

 

 

 

8

 

0

 

6

 

 

 

1

 

 

 

5

 

8

 

Chloe Watson

Courtney Meneilly &

Stephen Coleman

Ireland


Sat 8th Oct 2011

Triples

Qtr Final

Shane Hill

Jake Phillips &

Jarred Jones

Wales 2

 

 

 

6

 

 

 

5

 

7

 

 

 

 

6

 

6

 

B.J Byles

Chelsea Tomlin &

Thomas Segolo

England 2


Sat 8th Oct 2011

Triples

Qtr Final

Megan Grantham,

Thomas Strachan &

Connor Milne

Scotland 1

 

 

 

13

 

 

 

5

 

0

 

8

 

 

 

1

 

 

 

8

 

4

 

Jessica Berry,

James Davies &

Scott Loosemore

Wales 1


2nd Session 11.45a.m.

Date

Name

Set

1

Set

2

T

B

Rink

T

B

Set

2

Set

1

Name

Sat 8th Oct 2011

Semi-Final

Edward Elmore

Matthew Ray &

Connor Cinato

England 1

 

 

13

 

 

 

10

 

1

 

 

 

4

6

Chloe Watson

Courtney Meneilly &

Stephen Coleman

Ireland


Sat 8th Oct 2011

Semi-Final

B.J Byles

Chelsea Tomlin &

Thomas Segolo

England 2

 

 

9

 

 

10

 

2

 

 

 

7

4

Jessica Berry,

James Davies &

Scott Loosemore

Wales 1


Sat 8th Oct 2011

Play Off

5th 8th

Place

Shannon Murray

Jason Banks &

Jonathon Craigens

Scotland 2

 

 

6

 

 

8

3

 

 

 

3

5

Lauren Batiste

Chris Staples &

Connor Rabey

Channel Islands


Sat 8th Oct 2011

Play Off

5th 8th

Place

Shane Hill

Jake Phillips &

Jarred Jones

Wales 2

 

 

3

 

 

6

 

4

 

 

 

10

6

Megan Grantham,

Thomas Strachan &

Connor Milne

Scotland 1


3rd Session 2.45p.m.

Date

Name

Set

1

Set

2

T

B

Rink

T

B

Set

2

Set

1

Name

Sat 8th Oct 2011

FINAL

Edward Elmore

Matthew Ray &

Connor Cinato

England 1

 

 

 

4

 

 

 

9

 

0

 

6

 

 

 

1

 

 

 

3

 

11

 

B.J Byles

Chelsea Tomlin &

Thomas Segolo

England 2

 

Sat 8th Oct 2011

Play-Off

3rd & 4th

Place

Chloe Watson

Courtney Meneilly &

Stephen Coleman

Ireland

 

 

 

1

 

 

 

5

 

 

5

 

 

 

 

7

 

15

 

Jessica Berry,

James Davies &

Scott Loosemore

Wales 1


Sat 8th Oct 2011

Play-Off

5th & 6th

Place

Shannon Murray

Jason Banks &

Jonathon Craigens

Scotland 2

 

 

 

4

 

 

 

4

 

7

 

 

 

 

7

 

8

 

Megan Grantham,

Thomas Strachan &

Connor Milne

Scotland 1


Sat 8th Oct 2011

Play Off

7th &  8th

Place

Lauren Batiste

Chris Staples &

Connor Rabey

Channel Islands

 

 

 

3

 

 

 

4

 

8

 

 

 

 

9

 

8

 

Shane Hill

Jake Phillips &

Jarred Jones

Wales 2


 

Under 18’s Internationals - Singles

1st Session 5.00p.m.

Date

Name

Set

1

Set

2

T

B

Rink

T

B

Set

2

Set

1

Name

Sat 8th Oct 2011

Singles

Qtr Final

Ryan Bell

Ireland

 

4

 

 

9

0

2

 

1

 

7

10

Connor Milne

Scotland 1

Sat 8th Oct 2011

Singles

Qtr Final

Edward Elmore

England 1

 

3

 

 

6

1

 

 

8

13

Joe Mower

Wales 1

Sat 8th Oct 2011

Singles

Qtr Final

B.J Byles

England 2

 

 

4

 

 

5

 

3

 

 

 

5

 

6

 

Jonathon Craigens

Scotland 2


Sat 8th Oct 2011

Singles

Qtr Final

Jake Phillips

Wales 2

 

 

6

 

 

6

 

1

 

4

 

 

0

 

 

7

 

5

 

Ryan Videgrain

Channel Islands


2nd Session 9.30a.m.

Date

Name

Set

1

Set

2

T

B

Rink

T

B

Set

2

Set

1

Name

Sun 9th Oct 2011

Semi-Final

Connor Milne

Scotland 1

 

 

16

 

 

9

 

 

5

 

 

 

5

 

2

 

Joe Mower

Wales 1


Sun 9th Oct 2011

Semi-Final

Jonathon Craigens

Scotland 2

 

 

14

 

 

15

 

 

6

 

 

 

6

 

1

 

Jake Phillips

Wales 2


Sun 9th Oct 2011

Play Off

5th 8th

Place

Ryan Bell

Ireland

 

7

 

7

7

 

 

9

10 Edward Elmore

England 1

Sun 9th Oct 2011

Play Off

5th 8th

Place

B.J Byles

England 2

 

11

 

13

8

 

 

5

4 Ryan Videgrain

Channel Islands

3rd Session 11.45a.m.

Date

Name

Set

1

Set

2

T

B

Rink

T

B

Set

2

Set

1

Name

Sun 9th Oct 2011

FINAL

 

Connor Milne

Scotland 1

 

 

 

14

 

 

7

 

 

7

 

 

 

2

 

5

Johnathon Craigens

Scotland 2

Sun 9th Oct 2011

Play-Off

3rd & 4th

Place

Joe Mower

Wales 1

 

7

 

5

 

3

 

 

7

7

Jake Phillips

Wales 2

Sun 9th Oct 2011

Play-Off

5th & 6th

Place

Edward Elmore

England 1

 

6

 

12

4

 

 

3

5

B.J Byles

England 2

Sun 9th Oct 2011

Play Off

7th &  8th

Place

Ryan Bell

Ireland

 

10

 

15

1

 

 

4

3

Ryan Videgrain

Channel Islands

Under 18s Internationals – Fours

1st Session 5.00p.m.

Date

Name

Set

1

Set

2

T

B

Rink

T

B

Set

2

Set

1

Name

Sat 8th Oct 2011

Fours

Qtr Final

Chloe Watson,

Jamie Watson,

Courtney Meneilly &

Stephen Coleman

Ireland

 

 

6

 

 

2

5

 

 

 

17

7

Shane Hill,

Bryony Thomas-Noy,

Liam Bouse &

Jarrad Jones

Wales 2

Sat 8th Oct 2011

Fours

Qtr Final

Megan Grantham,

Thomas Strachan,

Gemma Forrester

& Mark Radigan

Scotland 1

 

 

7

 

 

7

0

6

 

 

1

 

 

9

4

Katherine Rednall,

Chelsea Tomlin,

Thomas Segolo

& Travis Mellor

England 2

Sat 8th Oct 2011

Fours

Qtr Final

Lauren Batiste,

Chris Staples

Connor Rabey

& Ross Davis

Channel Islands

 

 

3

 

 

6

7

 

 

 

9

9

Hayley MacDonald,

Matthew Ray,

Alex Walton

& Connor Cinato

England 1

Sat 8th Oct 2011

Fours

Qtr Final

Jessica Berry,

James Davies,

Scott Loosemore

& Jordan Davies

Wales 1

 

 

11

 

 

1

1

8

 

 

0

 

 

12

4

Shannon Murray,

Jason Banks,

Rachel Magee

& Richard O’Malley

Scotland 2

2nd Session 9.30a.m.

Date

Name

Rink

Name

Sun 9th Oct 2011

Semi-Final

 

Shane Hill

Bryony Thomas Noy

Liam Bouse

& Jarrad Jones

Wales 2

 

 

 

 

2




3

 

1

 

 

 

 

12

13

Katherine Rednall,

Chelsea Tomlin

Thomas Segolo

& Travis Mellor

England 2

Sun 9th Oct 2011

Semi-Final

 

Hayley MacDonald,

Matthew Ray

Alex Walton

& Connor Cinato

England 1

 

 

 

 

4

 

 

 

11

1

2

 

 

 

0

 

 

 

9

8

Jessica Berry,

James Davies,

Scott Loosemore

& Jordan Davies

Wales 1

Sun 9th Oct 2011

Play Off

5th 8th

Place

Chloe Watson,

Jamie Watson,

Courtney Meneilly

& Stephen Coleman

Ireland

 

 

 

9

 

 

 

9

3

 

 

 

 

4

6

 

Megan Grantham,

Thomas Strachan'

Gemma Forrester

& Mark Radigan

Scotland 1


Sun 9th Oct 2011

Play Off

5th 8th

Place

Lauren Batiste,

Chris Staples,

Connor Rabey

& Ross Davis

Channel Islands

 

 

 

9

 

 

 

4

1

4

 

 

 

0

 

 

 

9

8

 

Shannon Murray,

Jason Banks,

Rachel Magee

& Richard O'Malley

Scotland 2


3rd Session 11.45a.m.

Date

Name

Set

1

Set

2

T

B

Rink

T

B

Set

2

Set

1

Name

Sun 9th Oct 2011

FINAL

 

Katherine Rednall,

Chelsea Tomlin,

Thomas Segolo

& Travis Mellor

England 2

 

 

 

 

3

 

 

 

4

 

5

 

 

 

 

6

4

Hayley MacDonald,

Matthew Ray,

Alex Walton

& Connor Cinato

England 1

Sun 9th Oct 2011

Play-Off

3rd & 4th

Place

Shane Hill,

Bryony Thomas-Noy,

Liam Bouse

& Jarrad Jones

Wales 2

 

 

 

11

 

 

 

5

1

6

 

 

 

0

 

 

 

8

7

 

Jessica Berry,

James Davies,

Scott Loosemore

& Jordan Davies

Wales 1


Sun 9th Oct 2011

Play-Off

5th & 6th

Place

Chloe Watson,

Jamie Watson,

Courtney Meneilly

& Stephen Coleman

Ireland

 

 

 

11

 

 

 

4

0

8

 

 

 

1

 

 

 

6

5

 

Lauren Batiste,

Chris Staples,

Connor Rabey

& Ross Davis

Channel Islands


Sun 9th Oct 2011

Play Off

7th &  8th

Place

Megan Grantham,

Thomas Strachan,

Gemma Forrester

& Mark Radigan

Scotland 1

 

 

 

4

 

 

 

7

1

2

 

 

 

0

 

 

 

4

9

 

Shannon Murray,

Jason Banks,

Rachel Magee

& Richard O'Malley

Scotland 2


 

SINGLES FINAL TABLE

Team

Played

Won

Lost

Shots

For

Shots

Against

Points

Position

SCOTLAND 1

3

3

0

64

27

10

1st

SCOTLAND 2

3

2

1

47

37

8

2nd

WALES 2

3

2

1

34

53

6

3rd

WALES 1

3

1

2

40

48

5

4th

ENGLAND 1

3

2

1

46

43

4

5th

ENGLAND 2

3

1

2

41

38

3

6th

IRELAND

3

1

2

56

44

2

7th

CHAN ISLES

3

0

3

28

66

1

8th

 

PAIRS FINAL TABLE

Team

Played

Won

Lost

Shots

For

Shots

Against

Points

Position

WALES 1

3

3

0

62

26

10

1st

ENGLAND2

3

2

1

56

37

8

2nd

ENGLAND 1

3

2

1

47

46

6

3rd

CHAN ISLES

3

1

2

33

61

5

4th

SCOTLAND 1

3

2

1

53

46

4

5th

IRELAND

3

1

2

47

57

3

6th

SCOTLAND 2

3

1

2

42

53

2

7th

WALES 2

3

0

0

40

54

1

8th

 

TRIPLES FINAL TABLE

Team

Played

Won

Lost

Shots

For

Shots

Against

Points

Position

ENGLAND 2

3

3

0

46

35

10

1st

ENGLAND 1

3

2

1

46

37

8

2nd

WALES 1

3

2

1

46

43

6

3rd

IRELAND

3

1

2

30

60

5

4th

SCOTLAND 1

3

2

1

49

30

4

5th

SCOTLAND 2

3

1

2

34

33

3

6th

WALES 2

3

1

2

37

35

2

7th

CHAN ISLES

3

0

3

30

45

1

8th

FOURS FINAL TABLE

Team

Played

Won

Lost

Shots

For

Shots

Against

Points

Position

ENGLAND 1

3

3

0

44

28

10

1st

ENGLAND 2

3

2

1

46

29

8

2nd

WALES 2

3

2

1

46

48

6

3rd

WALES 1

3

1

2

40

49

5

4th

CHAN ISLES

3

2

1

35

50

4

5th

IRELAND

3

1

2

41

46

3

6th

SCOTLAND 1

3

1

2

36

45

2

7th

SCOTLAND 2

3

0

3

46

39

1

8th

FINAL TABLE

Team

Played

Won

Lost

Shots

For

Shots

Against

Shots

+/-

Total

Points

Position

ENGLAND 2

12

8

4

194

144

+50

29

1st

ENGLAND 1

12

9

3

183

154

+29

28

2nd

WALES 1

12

7

5

188

166

+22

26

3rd

SCOTLAND 1

12

8

4

202

148

+54

20

4th

WALES 2

12

5

7

157

190

-33

15

5th

SCOTLAND 2

12

4

8

169

162

+7

14

6th

IRELAND

12

4

8

174

207

-33

13

7th

CHANNEL ISLANDS

12

3

9

126

222

-96

11

8th