Monday, March 27, 2017
   
Text Size

2000/2001 Junior Singles

Date   Name Score     Score Name
4th October Preliminary G.Thomas (Dinefwr)
WALES
21   9 John Lowery
CHANNEL ISLANDS
5th October Semi-Final J.N.Millar (County Antrim)
IRELAND
14   21 G.Thomas (Dinefwr)
WALES
4th October Semi-Final D.Burnett (Arbroath)
SCOTLAND
16   21 N.McKee (Kingsthorpe)
ENGLAND
6th October Final N.McKee (Kingsthorpe)
ENGLAND
14   21 G.Thomas (Dinefwr)
WALES



2000/2001 Singles Championship

Date   Name Score     Score Name
4th October Preliminary R.Weale (Radnorshire)
WALES
21   13 A.Welch
CHANNEL ISLANDS
5th October Semi-Final D.Corkill (Belfast)
IRELAND
21   19 G.Moon (Avon Valley)
ENGLAND
5th October Semi-Final D.Burnett (Arbroath)
SCOTLAND
21   19 R.Weale (Radnorshire)
WALES
7th October Final D.Corkill (Belfast)
IRELAND
13   21 D.Burnett (Arbroath)
SCOTLAND


2000/2001 Pairs Championship

Date   Name Score     Score Name
4th October Preliminary S.Falls & J.Henry
(Provincial Towns)
IRELAND
26   12 S.Bishop & J.Hunter
(Blantyre)
SCOTLAND
5th October Semi-Final N.Leigh & J.Webley
(Cardiff)
WALES
28   13 E.Marquis & G.Pitschou
CHANNEL ISLANDS
5th October Semi-Final M.Bantock & R.Newman
(Whiteknights)
ENGLAND
20   11 S.Falls & J.Henry
(Provincial Towns)
IRELAND
6th October Final M.Bantock & R.Newman
(Whiteknights)
ENGLAND
24   2 N.Leigh & J.Webley
(Cardiff)
WALES


2000/2001 Triples Championship

Date   Name Score     Score Name
5th October Preliminary V.Dallas, C.Hogg, G.McCloy
(Provincial Towns)
IRELAND
 18   9 I.Johnson, M.Pulling, D.Auckland
(Grantham)
ENGLAND
5th October Semi-Final S.Glenn, S.Kennedy, J.Allan
(East Lothian)
SCOTLAND
 16   15 N.Mollett, N.Donaldson,A Welch
CHANNEL ISLANDS
6th October Semi-Final A.Matthias, M.Wyatt, D.Harding
(Cardiff)
WALES
 18   10 V.Dallas, C.Hogg, G.McCloy
(Provincial Towns)
IRELAND
7th October Final  A.Matthias, M.Wyatt, D.Harding
(Cardiff)
WALES
19   14 S.Glenn, S.Kennedy, J.Allan
(East Lothian)
SCOTLAND


2000/2001 Fours Championship

Date   Name Score     Score Name
5th October Preliminary I.Drysdale (Snr), P.Lynch
B.Arnott, G.Byrne
(Blabardie)
SCOTLAND
18   16 L.Essex, A.Price
B.Long, J.McGuiness
(Desborough Maidenhead)
ENGLAND
4th October Semi-Final M.Nutt, R.Coleman,
S.Coleman, B.Thompson
(County Antrim)
IRELAND
25   17 J.Forey, R.Morgan,
N.Leigh, J.Webley
(Cardiff)
WALES
6th October Semi-Final T.Allen, C O'Callaghan,
C.Horman, D.Allen
CHANNEL ISLANDS
7   28 I.Drysdale (Snr), P.Lynch
B.Arnott, G.Byrne
(Blabardie)
SCOTLAND
7th October Final M.Nutt, R.Coleman,
S.Coleman, B.Thompson
(County Antrim)
IRELAND
16   13 I.Drysdale (Snr), P.Lynch
B.Arnott, G.Byrne
(Blabardie)
SCOTLAND