Monday, April 24, 2017
   
Text Size

U25 International Series 2014

for the Acle Trophy

At Nottingham I.B.C., Beechdale Road, Bilborough, Nottingham NG8 3FH

Saturday 8th & Sunday 9th February 2014

Real Time Scoring - Click here

 

ENGLAND

President – 
Team Manager – Mo Monkton
Team Captain – Lauren Copeland

Rink 1
Lead – Cassidy Lenton (Torquay United)
Second – Paige Dennis (Swale) 
Third – Lauren Copeland (Hartlepool)
Skip – Amy Stanton (Welford-On-Avon)

Rink 2
Lead – Rebecca Carter (Norfolk Bowling Club)
Second – Katherine Rednall (Ipswich & District) *
Third – Kirsty Hembrow (Norfolk Deans)
Skip – Stefenie Branfield (Clevedon)

Rink 3
Lead – Laura Holden (Clevedon)
Second – Jamie Lea Winch (Rugby Thornfield) #
Third – Louise Catchpole (Norfolk Bowling Club)
Skip – Rebecca Field (Norfolk Bowling Club)

Rink 4
Lead – Zoe Eagles (York & District)
Second – Chelsea Tomlin (Spalding)
Third – Sophie Tolchard (Torquay United)
Skip – Lorraine Kuhler (Adur)

Reserves
Lucy Smith (Westlecot)
Chloe Wordingham (Rushden)

 

SCOTLAND

President – Angie Dickson
Team Manager – Annette Christie (Dumbarton)
Team Captain – Mandy O'Donnell

Rink 1
Lead – Natalie Kyle (Ardrossan)
Second – Carla Banks (Garioch)
Third – Lauren Upton (Tweedbank) #
Skip – Lisa Barrett (West Lothian)

Rink 2
Lead – Lesley Gordon (East Fife)
Second – Emma Brown (East Lothian) 
Third – Dee Hoggan (East Lothian) #
Skip – Stacey Laidlaw (Midlothian)

Rink 3
Lead – Emma McIntyre (Dumbarton)
Second – Marjory McDougall (Garioch) *
Third – Megan Grantham (Midlothian)
Skip – Mandy O'Donnell (Bainfield) #

Rink 4
Lead – Carrie McLean (Auchinleck)
Second – Claire Walker (Blantyre)
Third – Jenifer Richardson (West Lothian)
Skip – Sarah Gowans (Buchan)

Reserves
Rachel Magee (West of Scotland)
Kim Hoggan (East Lothian) 

 

WALES

President – Alice Davies
Team Manager – Betty Morgan MBE
Team Captain – Hanna Clarke

Rink 1
Lead – Jessica Berry (Rhondda)
Second – Chloe Jackson (Cardiff) 
Third – Lauren Selway (Islwyn)
Skip – Amy Williams (Cynon Valley)

Rink 2
Lead – Katie Thomas (Heatherton) *
Second – Jodie McCarthy (Earlswood) 
Third – Ysie White (Radnor) 
Skip – Jess Sims (Radnor) *

Rink 3
Lead – Sophie Wilcock (Cardiff)
Second – Lauren Gowen (Rhondda) *
Third – Rhian Abraham (RIslwyn)
Skip - Hanna Clarke
(Earlswood)

Rink 4
Lead – Chiara Palmer (Cynon Valley)
Second – Gemma Amos (Heatherton)
Third – Kailea James (Cynon Valley) *
Skip – Rebecca Shore (Cynon Valley)

Reserves
Sophie Davies (Llanelli)
Ffion Jones (Dinefwr) *

KEY

*  NEW CAP

#  RECALL

 

ORDER OF PLAY

 

Saturday 8th February 2014  Session - 1 (3.00p.m. - 7.00p.m.)


ENDS

 

ENDS


5

10

15

18

21

Rink

21

18

15

10

5

England 1
A Stanton

1 4 9 11 16

1

16 16 13 9 5 Wales 1
A Williams

England 2
S Branfield

11 16 24 30 32

2

9

6 6 4 2 Wales 2
J Sims
England 3
R Field
5 12 16 20 24 3 11 11 10 7 6 Scotland 1
L Barratt
England 4
L Kuhler
2 4 8 12 12 4 24 20 19 12 6 Scotland 2
S Laidlaw

Wales 3
H Clarke

2 6 11 13 19

5

14

14 12 11 7 Scotland 3
M O'Donnell

Wales 4
R Shore

5 19 20 22

27

6

28

28 24 9 6 Scotland 4
S Gowans

 

Sunday 9th January 2014  Session - 3  (9.15a.m. - 1.15p.m.)

 


ENDS


ENDS


5

10

15

18

21

Rink

21

18

15

10

5

England 3
R Field

3 11 17 17 24

1

15

15 10 6 2 Wales 3
H Clarke
England 1
A Stanton
7 12 20 27 32 2 10 8 8 6 4 Scotland 3
M O'Donnell
England 2
S Branfield
2 4 12 14 18 3 15 15 13 12 7 Scotland 4
S Gowans

Wales 1
A Williams

4 8 10 13 15

4

22

20 17 5 4

Scotland 1
L Barratt

England 4
S Tolchard

7 9 10 10 12

5

22

20 13 9 2 Wales 4
R Shore

Wales 2
J Sims

2 2 3 4 5

6

43

36 31 22 13 Scotland 2
S Laidlaw


TABLE

Country

P

W

D

L

Shots +

Shots -

Shots +/-

Points

Position

ENGLAND 8 5 1 0 170 122 48 11

1st

SCOTLAND 8 4 0 4 167 152 15 8

2nd

WALES 8 2 1 5 128 191 -63 5

3rd