Wednesday, September 20, 2017
   
Text Size

BIWIBC - International Series

Womens International Series 2014

To be held at Stanley IBC, Front Street, Stanley, County Durham, DH9 0NB

Friday 7th March - Sunday 9th March 2014

REAL TIME SCORING - Click Here

TEAM SHEETS

ENGLAND

Director: Gill Wonnacott
Team Manager:  Edna Bessell MBE
Team Captain: Sandy Hazell

Lead Rebecca Field (Norfolk)
Lead Katherine Rednall (Ipswich) *
Second Carole Baker (Diss & District
Second Katherine Hawes (Oxford & District)
Third Helen Tuohy (Egham)
Third Sophie Tolchard (Torquay United)
Skip Sarah Seymour (City of Ely)
Skip Wendy King (Swale)





Lead Zoe Eagles (York & District)
Lead Lauren Copeland (Hartlepool)
Second Amy Stanton (Welford On Avon)
Second Annalisa Bellamy (Spalding)
Third Kylie Hampton (Egham)
Third Stefanie Branfield (Clevedon) *
Skip Sandy Hazell (Swale)
Skip Ellen Falkner (City of Ely)





Lead Sue Mart (Nottingham)
Lead Jamie Lea Winch(Rugby Thornfiekd)#
Second Pamela Cutts (Nottingham)
Second Julie Leake (Bournemouth)
Third Catherine Popple (City of Ely)
Third Barbara Bellamy (Torquay United)#
Skip Penny Strong (Lincoln & District)
Skip Janice Gower (Blackpool Newton Hall)





Reserves:- Michelle Barlow (Riverain)

Barbara Lewis (Barwell)

Viv Marshall (Bournemouth)






IRELAND

President: Noelle Graham (Ballybrakes)
Team Manager: Colleen Cochrane (Ballybrakes)
Team Captain: Alice Elliott

Lead Courtney Meneely (County Antrim) *
Lead Penny Johnston (Ballybrakes)
Second Meta Kyles (County Antrim) #
Second Donna Meneely (County Antrim) #
Third Ashley Rainey (County Antrim) #
Third Alice Elliott (Ballybrakes)
Skip Sarah Jane Coleman (County Antrim)
Skip Dessa Baird (Ballybrakes)





Lead Chloe Watson (Belfast)
Lead Helen Wilson (Belfast)
Second Sharon Jess (Belfast) *
Second Pat Calvin (Ballybrakes)
Third Pat Horner (Belfast) *
Third Cliodhna Eadie (Belfast)
Skip Ann Craig (County Antrim)
Skip Vi Luney (County Antrim) #





Lead Wilma Adair (County Antrim)
Lead AdaPauley (County Antrim) #
Second Anne McLelland (Ballybrakes)
Second Maisie Stewart (Ballybrakes) #
Third Liz Bruce (Belfast)
Third Anne McKillop (Ballybrakes)
Skip Marie McCord (County Antrim)
Skip Jennifer Dowds (Ballybrakes)





Reserve:- May McLlmoyle (Ballybrakes)

Noelle Graham (Ballybrakes)


SCOTLAND

National President: Angie Dickson (West of Scotland)
Team Manager: Annette Christie (Dumbarton)
Team Captain: Kim Watt

Lead Emma Brown (East Lothian)
Lead Stacey Laidlaw (Midlothian)
Second Kelly McDougall (Midlothian)
Second Leanne Furye (Arbroath)
Third Kim Watt (Stonehaven)
Third Michelle Cooper (Ardrossan)
Skip Julie Forrest (Teviotdale)
Skip Claire Johnston (Auchinleck)





Lead Carol Stuart (Turriff)
Lead Lesley Gordon (East Fife)
Second Jennifer Richardson (West Lothian) *
Second Gaynor Duncan (Midlothian)
Third

Wendy Purdie (West Lothian) #


Third Lorna Cameron (Whiteinch)
Skip Caroline Brown (Blantyre) #
Skip Margaret Letham (Blantyre)





Lead Carol Condy (Coatbridge)#
Lead Ailsa Robertson (Dundee)
Second Julie Sword (East Fife)
Second Lauren McGowan (Fintry) *
Third Elizabeth Fraser (Turriff)
Third Cecelia Smith (East Fife)
Skip Lynn Stein (East Fife)
Skip Maureen Morrison (Perth)





Reserves:- Jane Brooksby (Falkirk)

Lisa Barrrett (West Lothian) *

 

WALES

National President:  Alice Davies (Dinefwr)
Team Manager: Ann Pike (Merthyr Tydfil)
Team Captain: 

Lead Mary Clare McCulloch  (Torfaen) Lead Ysie White (Radnor)
Second Kailea James (cynon Valley) * Second Barbara Griffiths (Llanelli)
Third Kerry Packwood (Torfaen) Third Laura Thomas (Earlwood)
Skip Kelly Packwood (Torfaen) Skip Wendy Price (Radnor)


Lead Lauren Selway (Islwyn) Lead Marion Purcell (Torfaen)
Second Pan Penrose MBE (Islwyn) Second Eirlys Davies (Ogwr)
Third Jealian Willis (Earlswood) # Third Pauline Price (Merthyr Tydfil)
Skip Carol Difford (Merthyr Tydfil) Skip Betty Morgan MBE (Radnor)


Lead Amy Williams (Cynon Valley) Lead Paula Summerfield (Radnor)
Second Debbie Jones (Cardiff) Second Hilary Bevan (Llanelli(
Third Jo Harris (Torfaen) Third Judith Wason (Llanelli)
Skip Denise Molan (Islwyn) Skip Emma Woodcock (Islwyn)

Reserves:- Steph Amos (Heatherton) * Colleen O'Connor (Islwyn) *

 

In all cases -    * NEW CAP                               # RECALL

 

Friday 7th March 2014 at 10.00a.m.

SCOTLAND

v

WALES

SKIP

ENDS

Rink No.

ENDS

SKIP

5

10

15

18

21

21

18

15

10

5

J Forrest 9 10 12 13 14

1

33 30 24 11 4 K Packwood
C Johnston 4 7 8 9 11

2

26 23 21 12 6 W Price
C Brown 2 6 9 9 13

3

22 21 15 8 4 C Difford
M Letham 7 10 15 17 20

4

20 17 15 10 4 B Morgan MBE
L Stein 4 9 22 25 28

5

17 13 8 7 6 D Molan
M Morrison 4 8 18 23 28

6

12 11 10 6 4 E Woodcock

30 50 84 96 114

Totals

130 115 97 54 28

SHOTS

Points

For

Against

Plus

Minus

SCOTLAND

114 130
-16 0
WALES 130 114 16
2

 


Friday 7th March 2014 at 3.00p.m.

IRELAND

v

ENGLAND

SKIP

ENDS

Rink No.

ENDS

SKIP

5

10

15

18

21

21

18

15

10

5

S Coleman 2 5 12 13 16

1

25 23 21 11 9 S Seymour
D Baird 1 6 11 12 13

2

31 29 25 15 10 W King
A Craig 7 9 10 13 15

3

22 19 18 11 4 S Hazell
V Luney 6 8 10 14 14

4

33 20 18 12 5 E Falkner
M McCord 2 5 8 8 8

5

31 22 17 9 4 P Strong
J Dowds 2 5 5 9 16

6

21 21 20 13 7 J Gower

20 38 56 69 82

Totals

163 134 119 71 39

SHOTS

Points

For

Against

Plus

Minus

IRELAND

82 163
-81 0

ENGLAND

163 82 81
2

 


Saturday 8th March 2014 at 10.00a.m.

WALES

v

ENGLAND

SKIP

ENDS

Rink No.

ENDS

SKIP

5

10

15

18

21

21

18

15

10

5

C Difford 2 5 6 6 10

1

36 35 30 19 11 S Hazell
B Morgan MBE 4 12 18 18 20

2

24 18 15 10 8 E Falkner
D Molan 1 7 8 9 11

3

20 17 14 6 5 P Strong
E Woodcock 4 9 16 18 18

4

19 17 16 10 5 J Gower
K Packwood 5 11 11 13 15

5

27 25 23 14 3 S Seymour
W Price 7 8 13 17 21

6

18 15 11 9 3 W King

23 52 72 81 95

Totals

144 127 109 68 35

SHOTS

Points

For

Against

Plus

Minus

WALES

95 144
-39

ENGLAND

144 95 39

Saturday 8th March 2014 at 3.00p.m.

IRELAND

v

SCOTLAND

SKIP

ENDS

Rink No.

ENDS

SKIP

5

10

15

18

21

21

18

15

10

5

A Craig 2 5 7 8 11

1

28 26 24 14 7 C Brown
V Luney 2 8 9 10 12

2

24 22 19 13 4 M Letham
M McCord 0 1 9 10 11

3

29 26 24

20

10 L Stein
J Dowds 4 8 10 13 16

4

15 12 11 5 4 M Morrison
S Coleman 0 1 4 6 8

5

26 23 20 14 8 J Forrest
D Baird 6 9 11 12 12

6

17 17 13 6 2 C Johnston

14 32 50 59 70

Totals

139 126 111 72 35

SHOTS

Points

For

Against

Plus

Minus

IRELAND

70 139
-69

SCOTLAND

139 70 69

Sunday 9th March 2014 at 10.00a.m.

WALES

v

IRELAND

SKIP

ENDS

Rink No.

ENDS

SKIP

5

10

15

18

21

21

18

15

10

5

D Molan 11 16 20 24 31

1

12 11 10 4 2 M McCord
E Woodcock 4 14 16 18 19

2

19 17 14 6 5 J Dowds
K Packwood 6 10 14 22 24

3

19 17 17 8 3 S Coleman
W Price 6 14 19 28 35

4

13 11 10 3 2 D Baird
C Difford 6 18 28 31 37

5

6 6 5 5 3 A Craig
B Morgan MBE 12 16 21 22 25

6

14 13 11 5 1 V Luney

45 88 118 145 171

Totals

83 75 67 31 16

SHOTS

Points

For

Against

Plus

Minus

WALES

171 83 88

IRELAND

83 171
-88

Sunday 9th March 2014 at 3.00pm.

SCOTLAND

v

ENGLAND

SKIP

ENDS

Rink No.

ENDS

SKIP

5

10

15

18

21

21

18

15

10

5

L Stein 3 3 9 14 17

1

18 16 16 11 2 P Strong
M Morrison 4 7 16 20 20

2

9 7 7 7 4 J Gower
J Forrest 3 10 13 18 19

3

15 12 11 7 2 S Seymour
C Johnston 3 8 11 11 12

4

31 24 20 13 5 W King
C Brown 4 5 6 10 13

5

21 21 20 13 7 S Hazell
M Letham 3 5 10 14 22

6

21 21 19 15 5 E Falkner
20 38 65 87 103

Totals

115 101 63 66 25

SHOTS

Points

For

Against

Plus

Minus

SCOTLAND

103 115 -12

ENGLAND

115 113 12

FINAL TABLE

Team

P

W

D

L

Shots +

Shots -

Diff. +/-

Points

Position

ENGLAND 3 3 0 0 422 280 142 6

1st

WALES 3 2 0 1 396 341 55 4

2nd

SCOTLAND 3 1 0 2 356 315 41 2

3rd

IRELAND 3 0 0 3 235 473 -238 0

4th

 

 

SCOTLAND