Monday, March 27, 2017
   
Text Size

International Series 2014

To be held at Stanley IBC, Front Street, Stanley, County Durham, DH9 0NB

Thursday 13th - Saturday 15th March 2014.

Admission £5.00  per day

REAL TIME SCORING - Click Here

TEAM SHEETS FOR INTERNATIONAL SERIES

ENGLAND

National Vice President – Arthur Broadberry
Team Manager- Tony Horobin
Team Captain - Andy Thomson MBE

Lead Ben Suggitt (Thornaby) *
Lead Steve Mitchinson (Tye Green) *
Second Ian Bond (Exonia)
Second Billy Jackson (Lincoln & District)
Third Jamie Walker (Wellingborough)
Third Mervyn King (Gallow)
Skip Andy Thomson MBE (Cyphers)
Skip Nick Brett (City of Ely)





Lead Louis Ridout (Torquay United)
Lead Ashley Clipston (Alferton) *
Second Perry Martin (Swale)
Second Paul Hartley (Hartlepool)
Third Robert Paxton (Taunton Deane)
Third David Bolt (Stanley)
Skip Greg Harlow (City of Ely)
Skip Gary R Smith (Stanley)





Lead Mark Dawes (Blackpool Newton Hall) Lead Matthew Marsden (City of Ely)
Second Neil McKee (Kingsthorpe)
Second Graham Smith (Spalding) #
Third Stephen Farish (Cumbria)
Third Sam Tolchard (Torquay United)
Skip Jamie Chestney (Exonia)
Skip Stuart Airey (Cumbria)
.
Reserves Thomas Doig (Cyphers) Andrew Knapper (Desborough)
Neil Smith (Westlecott)


IRELAND

President: Ken Armstrong
Team Manager: Roy McCune
Team Captain: Ian McClure

Lead Steven Falls (Ballybrakes)
Lead Chris Eadie (Belfast)
Second Derek Smith (Ballybrakes) # Second Stephen Gibson (Belfast)
Third James Talbot (County Antrim)
Third Gary McCloy (Ballybrakes)
Skip Ian McClure (Ballybrakes) Skip Clifford Craig (Belfast)





Lead John R Nicholl (County Antrim)
Lead Alistair Kennedy Ballybrakes)
Second Alistair Coleman (County Antrim)
Second Paul McEwan (Belfast)
Third John McCullough (Belfast)
Third David Corkhill (Belfast)
Skip Steohen Coleman (County Antrim)
Skip Gary Kelly (Ballybrakes)





Lead Paul Prunty (Belfast) *
Lead Mark McPeak (Belfast)
Second Roy Battersby (Belfast)
Second Stuart Bennett (Belfast)
Third Graham McKee (County Antrim) #
Third Barry Kane (Ballybrakes)
Skip Simon Martin (Belfast)
Skip Andrew Kyle (County Antrim)





Reserves: Neil Mulholland #
Steven Shields *





 

SCOTLAND

National President – Angie Dickson (West of Scotland)
Team Manager - Gordon Neil (Ayr)
Team Captain – Graham Robertson

Lead Gary Hutchison (Falkirk) *
Lead Brian Irvine (Blantyre)
Second Calum Logan (West Lothian)
Second Colin Hutchison (Bainfield) *
Third Scott Kennedy (East Lothian)
Third Mike Stepney (Elgin)
Skip Stewart Anderson (Auchinleck)
Skip Alex Marshall (East Lothian)





Lead Jamie Higgins (East Lothian) *

Lead Ronnie Duncan (Midlothian)
Second W W Wood MBE (East Lothian)
Second Mark Allison (West Lothian)
Third Iain McLean (Blantyre)
Third Billy Mellors (East Lothian)
Skip Colin Walker (Midlothian) Skip Derek Oliver (East Lothian)





Lead Martin McCalley (Falkirk)
Lead Bryan Cooper (West Lothian)
Second Calum Taggart (Paisley) *
Second Martin Williamson (Ardrossan) *
Third Graham Robertson (East Lothian)
Third Thomas Mann (West Lothian)
Skip Darren Burnett (Arbroath)
Skip Neil Speirs (West Lothian)





Reserves:- Ryan Burnett (Arbroath)







 

WALES

National President – Patrick Hussey
Team Manager – Nigel Williams
Team Captain – Mark Harding

Lead Neil Taylor (Swansea)
Lead Joe Mower (Blaenau Gwent)
Second John Downey (Merthyr Tydfil)
Second Mark Osling (Cardiff)*
Third Chris Keating (Cynon Valley)

Third Phil Carpenter (Cynon Valley)
Skip Nigel Leigh (Cardiff)

Skip Ross Owen (Cynon Valley)





Lead Chris Lewis (Radnorshire)
Lead Aled Howells (Llanelli) *
Second Roger Harvey (Islwyn)
Second Liam Stone (Merthyr Tydfil) *
Third Martin Johnston (Port Talbot)
Third Dai Prosser (Cynon Valley)
Skip Mark Harding (Cardiff)
Skip David Kingdon (Llanelli)





Lead Liam Bouse (Islwyn) *
Lead Mike Dick (Newport)
Second C Davies (Llanelli) * Second Clive Todd (Cardiff)
Third Daniel Gough (Severn Valley)
Third Clive Martin (Radnorshire)
Skip David Harding (Cardiff)
Skip Damian Doubler (Cardiff)





Reserves:


Alan Whitehouse (Heatherton)

Dale McCarthy (Port Talbol)

Tom Jones (Islwyn)





IN ALL CASES   * Denotes New Cap         # Denotes RECALL

Thursday 13th March 2014  at 11.00 a.m.

SCOTLAND

v

WALES

SKIP

ENDS

Rink No.

ENDS

SKIP

5

10

15

18

21

21

18

15

10

5

S Anderson 4 10 14 22 24

1

10 7 7 4 3 N Leigh
A Marshall MBE 6 13 17 22 23

2

17 14 14 6 6 R Owen
C Walker 5 11 14 15 19

3

9 5 3 2 1 M Harding
D Oliver 3 11 12 16 20

4

15 15 14 9 7 D Kingdon
D Burnett 5 7 9 13 13

5

15 12 11 6 1 D Harding
N Speirs 2 7 11 19 20

6

25 21 19 11 8 D Doubler

25 59 77 107 119

Totals

91 74 68 38 26

SHOTS

Points

For

Against

Plus

Minus

SCOTLAND

119 91 28
2

WALES

91 119
-28 0

Thursday 14th March 2014 at 4.00p.m.

ENGLAND

v

IRELAND

SKIP

ENDS

Rink No.

ENDS

SKIP

5

10

15

18

21

21

18

15

10

5

A Thomson MBE 5 15 19 22 23

1

13 13 12 9 4 I McLure
N Brett 4 9 17 20 22 2 19 14 12 11 5 C Craig
G Harlow 1 4 11 12 14

3

15 15 13 12 7 S Coleman
G R Smith 6 10 18 20 25

4

17 13 8 4 2 G Kelly
J Chestney 1 7 12 17 20

5

18 16 16 11 7 S Martin
S Airey 4 9 18 22 28

6

9 9 5 4 3 A Kyle

21 54 95 113 132

Totals

91 80 66 51 28

SHOTS

Points

For

Against

Plus

Minus

ENGLAND

132 91 41
2

IRELAND

91 132
-41 0

Friday 14th March 2014 at 10.00a.m.

ENGLAND

v

WALES

SKIP

ENDS

Rink No.

ENDS

SKIP

5

10

15

18

21

21

18

15

10

5

J Chestney 11 20 26 26 28

1

13 11 4 3 2 D Harding
S Airey 8 13 19 19 21

2

11 11 7 4 2 D Doubler
A Thomson MBE 5 12 14 18 22

3

15 15 11 6 3 N Leigh
N Brett 8 13 18 19 23

4

18 16 12 7 4 R Owen
G Harlow 13 19 26 28 29

5

7 5 4 2 0 M Harding
G R Smith 2 6 10 11 12

6

19 18 14 9 6 D Kingdon
47 83 113 121 135

Totals

83 76 52 31 17

SHOTS

Points

For

Against

Plus

Minus

ENGLAND

135 83 52 2

WALES

83 135 -52

0

Friday 14th March 2014 at 3.00p.m

SCOTLAND

v

IRELAND

SKIP

ENDS

Rink No.

ENDS

SKIP

5

10

15

18

21

21

18

15

10

5

D Burnett 8 13 14 17 20

1

16 12 9 4 2 S Martin
N Speirs 2 7 17 18 18

2

12 8 4 4 3 A Kyle
S Anderson 7 9 17 24 25

3

16 16 12 8 2 I McLure
A Marshall MBE 10 21 23 23 25

4

10 10 5 2 1 C Craig
C Walker 4 8 12 13 15

5

13 13 11 8 6 S Coleman
D Oliver 4 6 9 11 11

6

21 21 18 11 5 G Kelly
35 64 92 106 114

Totals

88 80 59 37 19

SHOTS

Points

For

Against

Plus

Minus

SCOTLAND

114 88 26

2

IRELAND 88 114 -26

0

Saturday 15th March 2014 at 10.00a.m.

WALES

v

IRELAND

SKIP

ENDS

Rink No.

ENDS

SKIP

5

10

15

18

21

21

18

15

10

5

M Harding 4 6 11 15 15

1

15 14 13 10 3 S Coleman
D Kingdon 5 8 9 12 15

2

26 26 25 9 4 G Kelly
D Harding 1 6 9 12 13

3

20 18 17 13 5 S Martin
D Doubler 2 6 12 17 18

4

13 10 9 8 7 A Kyle
N Leigh 5 6 7 11 12

5

19 19 19 12 5 I McLure
R Owen 4 9 17 20 31

6

11 11 10 9 7 C Craig
21 41 65 87 104

Totals

104 98 93 61 31

SHOTS

Points

For

Against

Plus

Minus

WALES

104 104 1

IRELAND

104 104 1

Saturday 15th March 2014 at 3.00p.m.

ENGLAND

v

SCOTLAND

SKIP

ENDS

Rink No.

ENDS

SKIP

5

10

15

18

21

21

18

15

10

5

G Harlow 1 2 5 9 11

1

24 23 22 14 8 C Walker
G R Smith 6 15 18 21 22

2

23 18 18 13 6 D Oliver
J Chestney 5 13 14 17 17

3

13 13 12 5 3 D Burnett
S Airey 5 8 11 13 13

4

26 18 16 8 3 N Speirs
A Thomson MBE 3 5 9 10 14

5

18 17 14 10 4 S Anderson
N Brett 0 2 6 6 8

6

24 22 16 11 8 A Marshall MBE
20 45 63 76 85

Totals

128 111 98 61 32

SHOTS

Points

For

Against

Plus

Minus

ENGLAND

85 128 43 0

SCOTLAND

128 85 -43 2

FINAL TABLE

Team

P

W

D

L

Shots +

Shots -

Diff. +/-

Points

Position

SCOTLAND 3 3 0 0 361 264 97 6

1st

ENGLAND 3 2 0 1 352 302 50 4

2nd

IRELAND 3 0 1 2 283 350 -67 1

3rd

WALES 3 0 1 2 278 358 -80 1

4th