Monday, April 24, 2017
   
Text Size

BIIBC/BIWIBC Competitors 2013

CHANNEL ISLANDS

Singles: Thomas Greechan

Ladies Singles: Alison Merrien MBE

Junior Singles: Todd Priaulx

Ladies Junior Singles: Sophie Rabey

Pairs: Michael Rive, Malcolm De Sousa

Ladies Pairs: Carol Ingrouille, Alison Merrien MBE

Triples: John Keat, Geoff Savident, Matt Le Ber

Ladies Triples: Doreen Moon, Helen Greechan, Lindsay Greechan

Fours: Michael Rive, Gregg Davies, Malcolm De Sousa, Thomas Greechan

Ladies Fours: Jan Lawrence, Jill Froome, Shirley Petit, Carol Ingrouille ,

Senior Fours: David Atkinson, Alex Stewart, David Bowyer, Angus McKinnon

ENGLAND

Singles: Perry Martin

Ladies Singles: Rebecca Field

Junior Singles: Ashley Clipston

Ladies Junior Singles: Claire Wordingham

Pairs: Nick Brett, Greg Harlow

Ladies Pairs: Magaret Sowden, Ann Lennie

Triples: James Rippey, Andy Squire, John Stewart

Ladies Triples: Paige Dennis, Sandy Hazell, Wendy King

Fours: Steven Angus, David Bolt, Brian Harris, Gary R Smith

Ladies Fours: Lorraine Woodley, Karen Jones, Theresa Darnell Langton, Debbie Stavrou

Senior Fours: Fred Brown, Richard Kozlowski, Keith Laverty, Sandy Steele

IRELAND

Singles: Simon Martin

Ladies Singles: Muriel Wilkinson

Junior Singles: Alistair Coleman

Ladies Junior Singles: Chloe Watson

Pairs: Trevor Robinson, Andrew Kyle

Ladies Pairs: Helen Wilson, Liz Bruce

Triples: Stephen Gibson, John McCullough, Michael Merritt

Ladies Triples: Karen Wilson, Cliodhna Eadie, Sandra Bailie

Fours: Trevor Colvin, Richard Allen, Simon Colvin, Gary McCloy

Ladies Fours: Karen Woodside, Janet Bell, Cliodhna Eadie, Sandra Ballie

Senior Fours: Sammy Moore, Mervyn Beattie, Stanley Hegan, Seamus Elliman

SCOTLAND

Singles: Thomas Mann

Ladies Singles: Julie Forrest

Junior Singles: Martin Williamson

Ladies Junior Singles: Carrie McLean

Pairs: Alex Adrain, Paul Foster

Ladies Pairs: Stacey Laidlaw, Gaynor Blair

Triples: Derek Taggart, Chris Bryden, Gordon McKenzie

Ladies Triples: Leanne Furye, Trixie McKay Caroline Ruxton

Fours: Sam Watson, Francis Leitch, Steven Rankin, Derek McClue

Ladies Fours: Audrey Cameron, Ann-Marie Taggart, Elizabeth Brown, Lorna Cameron

Senior Fours: Ian McColm, John Paterson, Willliam McWhirter, James Sproat

WALES

Singles: Damien Doubler

Ladies Singles: Kerry Packwood

Junior Singles: Daniel Salmon

Ladies Junior Singles: Amy Williams

Pairs: Owain Dando, John Tomlinson

Ladies Pairs: Shirley King, Lyn Williams

Triples: Neil Taylor, Geoff Simmons, Ross Tomlinson

Ladies Triples: Rhian Ashton, Laura Thomas, Hanna Clarke

Fours: Chris Bronham, Mike Jackson, Alun Whitehouse, John Roberts

Ladies Fours: Mary Clare McCulloch, Kerry Packwood, Donna Young, Kelly Packwood

Senior Fours: Cyril Thomas, John Thomas, Elvert Benyon, Emlyn Williams

Men’s Junior Singles - Jimmy Davidson Trophy

Date

 

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 11th March 2013 18.30

Preliminary
Round

Todd Priaulx

Channel Islands

21

 

3

11

 

Martin Williamson

Scotland

Tuesday 12th March 2013 16.30

Semi Final

Todd Priaulx

Channel Islands

10

 

5

21

 

Ashley Clipston

England

Tuesday 12th March 2013 12.00

Semi Final

Alistair Coleman

Ireland

21

 

5

15

 

Daniel Salmon

Wales

Wednesday 13th March 2013 10.00

Final

Ashley Clipston

England

21

 

6

6

 

Alistair Coleman

Ireland

Men’s Singles - John Coles Trophy

Date

 

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 11th March 2013 18.30

Preliminary
Round

Thomas Mann

Scotland

15

 

6

21

Perry Martin

England

Tuesday 12th March 2013 10.00

Semi Final

Perry Martin

England

18

2

21

 

Simon Martin

Ireland

Monday 12th March 2013 18.30

Semi Final

Thomas Greechan

Channel Islands

14

 

2

21

Damien Doubler

Wales

Wednesday 13th March 2013 14.30


Final

Simon Martin

Ireland

21

 

5

16

 

Perry Martin

England

Mens Pairs – John Galliland Trophy

Date

 

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 11th March 2013 09.30

Preliminary
Round

Owain Dando &
John Tomlinson

Wales

20

6

12

Michael Rive &
Malcolm De Sousa

Channel Islands

Tuesday 12th March 2013 10.00

Semi Final

Owain Dando &
John Tomlinson

Wales

18

1

12

Trevor Robinson &
Andrew Kyle

Ireland

Monday 11th March 2013 14.00

Semi Final

Nick Brett &
Greg Harlow

England

14

6

23

Alex Adrain &
Paul Foster

Scotland

Wednesday 13th March 2013 14.00

Final

Owain Dando &
John Tomlinson

Wales

17

2

27

Alex Adrain &
Paul Foster

Scotland

 

Men’s Triples - W. J. Mills Trophy

Date

 

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 11th March 2013 09.30

Preliminary
Round

Neil Taylor
Geoff Simmons &
Ross Tomlinson

Wales

17

 

 

3

13

 

 

John Keat
Geoff Savident &
Matt Le Ber

Channel Islands

Tuesday 12th March 2013 10.00

Semi Final

Neil Taylor
Geoff Simmons &
Ross Tomlinson

Wales

13

6

8

Stephen Gibson
John McCullough &
Michael Merritt

Ireland

Monday 11th March 2013 14.00

Semi Final

James Rippey
Andy Squire &
John Stewart

England

7

3

22

Derek Taggart
Chris Bryden &
Gordon McKenzie

Scotland

Wednesday 13th March 2013 14.30

Final

 

Neil Taylor
Geoff Simmons &
Ross Tomlinson

Wales

16

4

14

 

Derek Taggart
Chris Bryden &
Gordon McKenzie

Scotland

Men’s Fours - P. T. Watson Trophy

Date

 

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 11th March 2013 09.30

Preliminary
Round

Steven Angus
David Bolt
Brian Harris &
Gary Smith

England

23

2

15

 

 

Trevor Colvin
Richard Allen
Simon Colvin &
Gary McCloy

Ireland

Tuesday 12th March 2013 14.30

Semi Final

Steven Angus
David Bolt
Brian Harris &
Gary Smith

England

22

3

13

 

 

Michael Rive
Gregg Davies
Malcolm De Sousa &
Thomas Greechan,

Channel Islands

Tuesday 12th March 2013 14.30

Semi Final

Sam Watson
Francis Leitch
Steven Rankin &
Derek McClue

Scotland

15

1

20

 

 

Chris Bronham
Mike Jackson
Alun Whitehouse
John Roberts

Wales

Wednesday 13th March 2013 10.00

Final

Steven Angus
David Bolt
Brian Harris &
Gary Smith

England

30

4

13

Chris Bronham
Mike Jackson
Alun Whitehouse
John Roberts

Wales

Over 60 Fours - Brian Davies Trophy

Date

 

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 11th March 2013 14.00

Preliminary
Round

Ian McColm
John Paterson
William McWhirter &
James Sproat

Scotland

2

 

 

1

24

Sammy Moore
Mervyn Beattie
Stanley Hegan &
Seamus Elliman

Ireland

Tuesday 12th March 2013 14.30

Semi Final

Sammy Moore
Mervyn Beattie
Stanley Hegan &
Seamus Elliman

Ireland

9

4

24

Fred Brown
Richard Kozlowski
Keith Laverty &
Sandy Steele

England

Monday 11th March 2013 14.00

Semi Final

Cyril Thomas
John Thomas
Elvert Benyon &
Emlyn Williams

Wales

28

4

11

David Atkinson
Alex Stewart
David Bowyer
Angus McKinnon

Channel Islands

Wednesday 13th March 2013 10.00

Final

Fred Brown
Richard Kozlowski
Keith Laverty &
Sandy Steele

England

18

5

20

Cyril Thomas
John Thomas
Elvert Benyon &
Emlyn Williams

Wales

Ladies Junior Singles – “Muriel Old” Salver

Date

 

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 11th March 2013 18.30

Preliminary
Round

Chloe Watson

Ireland

21

4

18

Chloe Wordingham

England

Tuesday 12th March 2013 14.30

Semi Final

Chloe Watson

Ireland

W/O

 

5

Scr

Sophie Rabey

Channel Islands

Tuesday 12th March 2013 12.00

Semi Final

Amy Williams

Wales

21

2

2

Carrie McLean

Scotland

Wednesday 13th March 2013 14.30

Final

Chloe Watson

Ireland

16

1

21

Amy Williams

Wales

 

Ladies Singles – Ardrossan Trophy

Date

 

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 11th March 2013 18.30

Preliminary
Round

Muriel Wilkinson

Ireland

8

 

1

21

 

Kerry Packwood

Wales

Tuesday 12th March 2013 10.00

Semi Final

Kerry Packwood

Wales

10

5

21

 

Julie Forrest

Scoland

Monday 11th March 2013 18.30

Semi Final

Alison Merrien MBE

Channel Islands

13

5

21

 

Rebecca Field

England

Wednesday 13th March 2013 10.00

Final

 

Julie Forrest

Scoland

15

2

21

Rebecca Field

England

Ladies Pairs – The Welsh Association Trophy

Date

 

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 11th March 2013 09.30

Preliminary
Round

Stacey Laidlaw &
Gaynor Blair

Scotland

15

 

1

19

Carol Ingrouille &
Alison Merrien MBE

Channel Islands

Tuesday 12th March 2013 10.00

Semi Final

Carol Ingrouille &
Alison Merrien MBE

Channel Islands

24

4

15

 

Helen Wilson &
Liz Bruce

Ireland

Monday 11th March 2013 14.00

Semi Final

Shirley King &
Lyn Williams

Wales

17

2

25

 

Margaret Sowden &
Ann Lennie

England

Wednesday 13th March 2013 14.30

 

Final

Carol Ingrouille &
Alison Merrien MBE

Channel Islands

25

6

14

Margaret Sowden &
Ann Lennie

England

Ladies Triples – Jubilee Trophy

Date

 

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 11th March 2013 09.30

Preliminary
Round

Rhian Ashton
Laura Thomas &
Hanna Clarke

Wales

13

5

 

20

Paige Dennis
Sandy Hazell &
Wendy King

England

Tuesday 12th March 2013 10.00

Semi Final

Paige Dennis
Sandy Hazell &
Wendy King

England

18

3

10

Doreen Moon
Helen Greechan
Lindsay Greechan

Channel Islands

Monday 11th March 2013 2.00pm

Semi Final

Leanne Furye
Trixie McKay &
Caroline Ruxton

Scotland

14

5

10

Karen Wilson
Cliodnha Eadie &
Sandra Bailie

Ireland

Wednesday 13th March 2013 10.00

Final

Paige Dennis
Sandy Hazell &
Wendy King

England

22

1

9

Leanne Furye
Trixie McKay &
Caroline Ruxton

Scotland

Ladies Fours – The Irish Association Trophy

Date

 

Name

Score

Rink

Score

Name

Monday 11th March 2013 09.30

Preliminary
Round

Mary Clare McCulloch
Kerry Packwood
Donna Young &
Kelly Packwood

Wales

26

4

17

Karen Woodside
Janet Bell
Cliodnha Eadie &
Sandra Bailie

Ireland

Tuesday 12th March 2013 14.30

Semi Final

Mary Clare McCulloch
Kerry Packwood
Donna Young &
Kelly Packwood

Wales

23

6

11

Jan Lawrence
Jill Froome
Shirley Petit &
Carol Ingrouille

Channel Islands

Tuesday 12th March 2013 14.30

Semi Final

Audrey Cameron
Ann-Marie Taggart
Elizabeth Brown &
Lorna Cameron

Scotland

17

2

21

Lorraine Woodley
Karen Jones
Theresa Darnell Langton
Debbie Stavrou

England

Wednesday 13th March 2013 14.30

Final

Mary Clare McCulloch
Kerry Packwood
Donna Young &
Kelly Packwood

Wales

23

3

20

Lorraine Woodley
Karen Jones
Theresa Darnell Langton
Debbie Stavrou

England